Labklājības ministrija: Arī valstij jāuzņemas daļa atbildības iedzīvotāju laimes sajūtas radīšanā

Publicēts: 23.04.2015 07:50

Laimes sajūta lielā mērā ir pašu cilvēku rokās - rāda Latvijā pirmā padziļinātā laimes un ģimenes attiecību pētījuma “Amigo laimes indekss” rezultāti. Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore Līvija Liepiņa piekrita, ka nav iespējams pieņemt vienu likumu, kas visiem ļautu pēkšņi kļūt laimīgiem, tomēr valstij esot jāuzņemas zināma atbildība iedzīvotāju laimes sajūtas radīšanā. 


“Jā, mēs varētu justies aplaimoti, ja valsts varētu pieņemt vienu likumu, kura dēļ mēs visi pēkšņi kļūtu laimīgi. Skaidrs ir viens - laime ir jāmeklē katram pašam sevī. Bet tajā pašā laikā, redzot, kādas ir mūsu prasmes un izpratne, kā savstarpēji komunicēt, valsts līdzdalībai tomēr būtu jābūt. 


Izstrādājot Ģimenes valsts politikas pamatnostādnes, kas pieņemtas 2011.gadā, Labklājības ministrija tajās ietvēra rādītājus, kas ļauj plašāk ieskatīties izaicinājumos saistībā ar ģimenes dzīvi. Kā viens no rādītājiem tika iekļauta cilvēku apmierinātība ar dzīvi, ietverot  arī cilvēka subjektīvo vērtējumu. Minētais rādītājs ietverts Nacionālajā attīstības plānā.

Lai kopīgi mēs panāktu uzlabojumus, domājams, ka liela nozīme būs sadarbībai ar pašvaldībām, dažādām nevalstiskajām organizācijām un uzņēmumiem, kas ir lielisks sadarbības partneris un sabiedrības viedokļa veidotājs un vislabāk ļauj dažādās kustībās iesaistīt iedzīvotājus.

Ģimenes valsts politikas pamatnostādnes paredz plašu pasākumu loku, kas kopumā palīdz uzlabot personu dzīves kvalitāti, īpaši, ja ģimenē ir ienācis vai tiek plānots bērns – ģimenes un darba dzīves saskaņošanas jautājumi (Ģimenei draudzīgs komersants), Tēva lomas stiprināšana (Tēva dienas pasākumi, paternitātes atvaļinājumi un pabalsts), vardarbības ģimenē mazināšanas pasākumi (Baltās lentītes kustība – vēstnieks bokseris Mairis Briedis).

Foto: Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore Līvija Liepiņa.


Lai kopīgi mēs panāktu uzlabojumus, domājams, ka liela nozīme būs sadarbībai ar pašvaldībām, dažādām nevalstiskajām organizācijām un uzņēmumiem, kas ir lielisks sadarbības partneris un sabiedrības viedokļa veidotājs un vislabāk ļauj dažādās kustībās iesaistīt iedzīvotājus. Šajā jautājumā Labklājības ministrija sadarbībā ar Ilgtspējas indeksu jau vairākus gadus īsteno iniciatīvu Ģimenei draudzīgs komersants, sniedzot iespēju pašiem uzņēmumiem novērtēt, cik viņi ir ģimenēm draudzīgi. Tāpat ir arī dažādi pasākumi un atbalsta iespējas ģimenēm.  

 

 


Priecē, ka brīdī, kad cilvēks apjauš, ka īsti labi ģimenē neklājas, gan šis pētījums, gan citas aptaujas rāda, ka cilvēki izsaka gatavību kaut ko mainīt. Tad valsts un pašvaldību uzdevums kopā ar nevalstiskajām organizācijām un uzņēmumiem būtu radīt šīs iespējas. Radīt vietas, kur cilvēki var sanāk un dalīties viens ar otru. Tāpat radīt pasākumus, kur cilvēkiem būtu iespēja kopā pavadīt laiku. Arvien vairāk un vairāk parādās pasākumi, kuros dalība ir bez maksas. Tāpat pasākumi nenotiek tikai Rīgā, daudzas interesantas aktivitātes ir tieši reģionos. 


Tuvākais pasākums būs veltīts Ģimenes dienas svinībām – 16.maijā, Šlokenbekas muižā. Patlaban portālā www.mamamuntetiem.lv norisinās fotokonkurss “Manas ģimenes ceļš”, kur ikviens ir aicināts piedalīties ar savas ģimenes stāstu.

 

Šis jautājums netieši tiks skarts arī deinstitucionalizācijas procesā, kas ir vērsts  uz prevenciju. Tas nozīmē, ka pašvaldībām, plānojot jauno ESF līdzekļu izlietojumu, būs jāpievērš uzmanība arī pasākumiem, kas pašvaldībā uzlabo vidi ģimenēm ar bērniem (dažādi atbalsta zināšanu uzlabošanas pasākumi visiem pašvaldības iedzīvotājiem, ne tikai tiem, kas ir nonākuši sociālā dienesta redzeslokā.


Tāpat arī lūgsim Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi izvērtēt iespēju nacionālā pasūtījuma plānā iekļaut informatīvus pasākumus, īpaši akcentējot to, cik svarīgi ir abiem vecākiem iesaistīties bērna aprūpē un audzināšanā.”

Autors: Amigo iniciatīva laimīgām ģimenēm

Foto avots: Shutterstock.com

Sirsnīgi vecāku citāti par trešā, ceturtā un pat piektā bērniņa ienākšanu ģimenē

Kad plānotā mazuļa vietā tiek sagaidīti divi vai, kad jau trešo reizi iecerētā dēla vietā stārķis atnesis meitu – ne mazums daudzbērnu ģimeņu vecāku pūrā ir šādi un citi sirsnīgi un amizanti stāsti Lasīt tālāk »

Vērtībās balstīta un saliedēta ģimene – stingrs pamats 75% Latvijas daudzbērnu ģimeņu

Latvijā ir vairāk nekā 39 000 ģimeņu, kurās aug trīs, četri  vai pat vairāk bērni. Lasīt tālāk »

Aptauja: pastāsti, kā ir būt daudzbērnu ģimenei Latvijā, un dodies uz Rīgas Zoodārzu

Katru gadu Latvijā tiek paplašināts dažādu praktisko ieguvumu klāsts, ko var saņemt daudzbērnu ģimenes, tomēr samērā maz ir zināms, kā šīs ģimenes jūtas novērtētas sabiedrībā. Lasīt tālāk »

Ģimenei draudzīgākā pašvaldība – Ozolnieku novads

Patiesi ģimeniskā un sirsnīgā atmosfērā 14. decembrī Rīgas Motormuzejā tika sveiktas ģimenei draudzīgākās Latvijas pašvaldības. Lasīt tālāk »

Uz Latvijā pirmā YouTube kanāla bērniem Amigo Juniori vadītāja amatu pretendē 25 finālisti

No vairāk nekā 200 konkursa pieteikumiem izvēlēti 25 atraktīvākie un interesantākie, kuru autori jau šajā nedēļas nogalē tiksies ar žūriju, lai savu talantu parādītu atlasē klātienē. Lasīt tālāk »