Amigo laimes indekss - jauns skatījums uz sabiedrības labklājību

Publicēts: 27.07.2015 06:00

23. aprīlī Latvijas cilvēki tika iepazīstināti ar pirmo padziļināto laimes un ģimenes attiecību mērījumu Latvijā - "Amigo laimes indeksu". Pētījumu veikusi "Amigo iniciatīva laimīgām ģimenēm", piesakot fundamentāli jaunu pieeju sabiedrības labklājības novērtēšanā. 

Apjomīgo pētījuma prezentāciju atklāja Labklājības ministrijas parlamentārā sekretāra Reiņa Uzulnieka uzruna, kurā viņš atzina, ka valsts var palīdzēt nodrošināt tikai daļu cilvēku laimei nepieciešamo lietu. Kamēr visvarīgākais ir pašu iedzīvotāju rokās - veltot laiku tam, lai iepriecinātu un atbalstītu viens otru, kopā veidojot augsni laimīgai sabiedrībai. Pasākumā piedalījās vairāki ģimenes attiecību un sabiedrības labklājības eksperti: psiholoģe, krīzes centra „Skalbes” vadītāja Marija Ābeltiņa, filozofs un pārmaiņu treneris Atis Zakatistovs, Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore Līvija Liepiņa un mammamuntetiem.lv un Amigo iniciatīvas laimīgām ģimenēm vadītāja Inga Akmentiņa Smildziņa, kas pēc iepazīšanās ar pētījumu iesaistījās diskusijā, lai rastu atbildes uz jautājumu “Kā Latvijai kļūt laimīgākai?”. Uz diskusiju bija ieradušies arī pārstāvji no dažādu nozaru organizācijām, piemēram, centra “Dardedze”, biedrības “Nepaliec viens”, asociācijas “Ģimene”, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas, LDDK, biedrības “Babyroom”, Latvijas Zvērinātu notāru padomes u.c., kas dalījās savā pieredzē un pārdomās par pētījuma rezultātiem.

 

“Pasaulē ir virkne piemēru, kas pierāda, ka iekšzemes kopprodukta pieaugumā vien nevaram mērīt dzīves kvalitāti. Laimes sajūta ir tas, kas parāda, cik labi cilvēki jūtas savā valstī. Šis pētījums nepārprotami apliecinājis – laimes pamatā ir laimīga ģimene. Amigo izveidotās iniciatīvas mērķis ir aicināt Latvijas cilvēkus aizdomāties un pārskatīt savas prioritātes. Iniciatīva sniegs savu ieguldījumu, piedāvājot ekspertu konsultācijas un praktiskus padomus ģimenes attiecību stiprināšanai, tādējādi veicinot pārmaiņas ikdienā un vairojot Latvijas iedzīvotāju laimes sajūtu ģimenēs,” skaidroja Amigo vadītājs Artūrs Freimanis, iepazīstinot ar "Amigo iniciatīvu laimīgām ģimenēm".

Tikai ceturtā daļa aptaujāto finanšu problēmas norāda kā iemeslu sarežģījumiem attiecībās. Daudz būtiskāki ir tādi emocionāli faktori kā, piemēram, atšķirīgs skatījums uz dzīvi un kopīgu interešu trūkums.

Par jaunās "Amigo iniciatīvas laimīgām ģimenēm" vadītāju kļuvusi mammamuntetiem.lv dibinātāja Inga Akmentiņa-Smildziņa, kura atsaucoties uz pētījumu norāda: “Nauda laimi nenes. Tikai ceturtā daļa aptaujāto finanšu problēmas norāda kā iemeslu sarežģījumiem attiecībās. Daudz būtiskāki ir tādi emocionāli faktori kā, piemēram, atšķirīgs skatījums uz dzīvi un kopīgu interešu trūkums (39%), kā arī kopā pavadīta laika trūkums (32%). Savukārt kopīgas ģimenes tradīcijas, hobiji, regulāri ģimenes pasākumi ir tas, kas vislielākajā mērā atšķir laimīgas ģimenes no tām, kas sevi par laimīgām neuzskata. Pētījums atklāj nepatīkamu ainu Latvijas sabiedrībā, kur tikai 40% ģimeņu ir regulāras kopīgas tradīcijas un vaļasprieki, turklāt 72% Latvijas ģimenēm pietrūkst laika, ko pavadīt kopā ar bērniem.” 

 

Par laimīgiem Latvijā sevi uzskata 59% cilvēku, un vislaimīgākie ir jauni cilvēki, precētie pāri, cilvēki ar bērniem un tie, kuri dzīvo lielās ģimenēs – vismaz četri cilvēki zem viena jumta. Taču lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju (62%) mēdz justies vientuļi, un katrs trešais baidās no vienatnes. Vientuļie cilvēki nesaņem atbalstu no līdzcilvēkiem, kas tiešā veidā ietekmē arī laimes sajūtu. 

Iepazīsties ar "Amigo laimes indeksa" pētījuma svarīgākajiem secinājumiem, lai uzzinātu cik laimīgi jūtamies Latvijā un ko varam darīt, lai justos vēl laimīgāki – Amigo laimes indekss.

 

Savukārt šeit vari noskatīties video no pētījuma prezentācijas pasākuma un ģimenes labklājības ekspertu diskusijas:

 

Autors: Amigo iniciatīva laimīgām ģimenēm

Sirsnīgi vecāku citāti par trešā, ceturtā un pat piektā bērniņa ienākšanu ģimenē

Kad plānotā mazuļa vietā tiek sagaidīti divi vai, kad jau trešo reizi iecerētā dēla vietā stārķis atnesis meitu – ne mazums daudzbērnu ģimeņu vecāku pūrā ir šādi un citi sirsnīgi un amizanti stāsti Lasīt tālāk »

Vērtībās balstīta un saliedēta ģimene – stingrs pamats 75% Latvijas daudzbērnu ģimeņu

Latvijā ir vairāk nekā 39 000 ģimeņu, kurās aug trīs, četri  vai pat vairāk bērni. Lasīt tālāk »

Aptauja: pastāsti, kā ir būt daudzbērnu ģimenei Latvijā, un dodies uz Rīgas Zoodārzu

Katru gadu Latvijā tiek paplašināts dažādu praktisko ieguvumu klāsts, ko var saņemt daudzbērnu ģimenes, tomēr samērā maz ir zināms, kā šīs ģimenes jūtas novērtētas sabiedrībā. Lasīt tālāk »

Ģimenei draudzīgākā pašvaldība – Ozolnieku novads

Patiesi ģimeniskā un sirsnīgā atmosfērā 14. decembrī Rīgas Motormuzejā tika sveiktas ģimenei draudzīgākās Latvijas pašvaldības. Lasīt tālāk »

Uz Latvijā pirmā YouTube kanāla bērniem Amigo Juniori vadītāja amatu pretendē 25 finālisti

No vairāk nekā 200 konkursa pieteikumiem izvēlēti 25 atraktīvākie un interesantākie, kuru autori jau šajā nedēļas nogalē tiksies ar žūriju, lai savu talantu parādītu atlasē klātienē. Lasīt tālāk »