Teikt vai neteikt otram: "Es tevi mīlu"?

Publicēts: 23.04.2015 08:30

Latvijā veiktais laimes un ģimenes attiecību mērījums "Amigo laimes indekss" liecina, ka cilvēkus laimīgus dara iespēja tuvo cilvēku samīļošana un labo vārdu teikšana. Tikpat patīkami ir ko tādu saņemt pretī. Tādēļ psiholoģe un kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Marija Ābeltiņa uzsver, ka ir normāli vēlēties sadzirdēt vārdus "Es Tevi mīlu". Un tik pat svarīgi tos būtu arī sacīt. 


Šī saruna atsauca atmiņā arī citas konsultācijas, kad sievietes un vīrieši ir šaubījušies teikt vai neteikt, gribēt vai negribēt dzirdēt „Es mīlu tevi!”. 

 

Šo vārdu teikšana vai neteikšana ir katra izvēle konkrētajā brīdī. Taču varbūt Jums palīdzēs tikt skaidrībā, manis apkopotās 7 visizplatītākās maldīgās pārliecības par „Es mīlu Tevi”. 

 

1. Šie vārdi jāpasaka tikai noteiktos apstākļos. Bieži vien cilvēki domā, ka mīlestībā jāatzīstas obligāti Valentīndienā, Ziemassvētkos, sveču gaismā, baltām dūjām lidojot, vējam svilpojot, saulei rietot, gaismai austot, rozei plaukstot... Turklāt šiem apstākļiem vienkārši tā jāsakrīt vienā stundā pašiem par sevi. Protams, ka skaisti mirkļi mūs sagaida ik pa brīdim mūsu dzīves ceļā, taču tas negadās pārāk bieži. Daudz skaisto mirkļu mēs varam radīt paši. Tik bieži, cik mēs paši vēlamies. Negaidiet, kad zvaigznes kritīs siltā vasaras naktī un lakstīgala dziedās koku galotnēs un jūsu mīļotā tieši uz mirkli apklusīs un apstāsies jūras krasta malā un vērsīs dziļdomīgo skatienu tālumā.... Ja Jums svarīga romantika, uzlieciet atbilstošu mūzikas disku, paņemiet viņas roku savā un mirklis ir pietiekami labs. Ja Jūs vēlaties svinīgumu, dodaties kopā uz operu, pēc tam svinīgās vakariņās uz glaunu restorānu un brīdi pirms atnesta kafija, sakiet šos vārdus. Organizējiet, improvizējiet, riskējiet, atļaujaties būt radoši un Jums obligāti sanāks! 

 

2. Ar šiem vārdiem nedrīkst aizrauties vai arī mīlestība pazudīs, ja es tos pateikšu. Ir cilvēki, kuri tic, ka ja viņi saka „Es mīlu Tevi”, tas mazina viņu un partnera jūtas. Jūtas notrulina pavisam citas pārliecības un nespēja tās izrādīt. Mīlestība vairo mīlestību. Mēs uzdrīkstamies kritizēt otru un sevi, aizrādīt, norāt... Kāpēc tad sirsnīgi vārdi paliek tādā necieņā? 

 

3. Jābūt 110% pārliecinātam vai mīli šo cilvēku, tikai tad var teikt. Pirmkārt šaubīties ir cilvēka dabā, otrkārt 110% garantijas izsniedz tikai bēru aģentūras un blēži. Jūtas nekad nav viennozīmīgas un kristāldzidras. Mēs vienlaicīgi sajūtam veselu buķeti. Vai kādreiz esat bijuši ziedošā pļavā? Kas vairāk zied rudzupuķes, zvaniņi, pīpenes? Nav vērts skaitīt. Pļava vienkārši zied, ziedot vienlaicīgi ļoti dažādām puķēm. 

 

4. Ja es pateikšu šos vārdus man būs jāprec mans partneris un jādzīvo kopā ar šausmīgo sievasmāti / vīramāti, viņas suni, kaķi un papagaili. Dažkārt mēs piešķiram 100kg svaru saviem vārdiem un pēc tam brīnāmies, ka nevaram tos pacelt. „Es mīlu Tevi” nozīme „Es mīlu Tevi”. Un katrs no mums ir tiesīgs to paskaidrot tā, kā to vēlas. Ko nozīmē šīs jūtas pret otru? To mēs drīkstam izvēlēties. Vai tas nozīmē, ka mēs gribam pavadīt kopā vairāk laika? Vai mēs gribam dalīties visdziļākajos pārdzīvojumos? Vai gribam piedzīvot kopīgus mirkļus vai vēlamies par to pateikt skaļi, tā lai visi to dzird? Mēs drīkstam savas attiecības dalīt posmos un piedzīvot secīgi. Turklāt ne ar visiem cilvēkiem, kurus mēs mīlam, mēs varam arī dzīvot kopā. Nesteidzaties ar secinājumiem un pieņēmumiem, turiet acis un sirdi vaļā, tad arī visas atbildes nāks un ar laiku noskaidrosies cik noturīgas ir jūsu jūtas, cik labi jūs derat sadzīvei kopā un kā izolēt citu ģimenes locekļu mājdzīvniekus, kā arī pašus ģimenes locekļus no iejaukšanās jūsu attiecībās. 

 

5. Par manām jūtām runā darbi, nevis vārdi! Vārdi, domas, jūtas un darbi ir vienlīdz svarīgi fenomeni mūsu dzīvē. Ir neprāts padarīt kādu no tiem svarīgāku par otru. Visam ir sava nozīme un vieta. Ja ar darbiem vēlaties izteikt mīlestību, neesiet skopi uz vārdiem un nenovērtējiet to nozīmi par zemu. Savādāk nepastāvētu šī parādība – vārdi… nebūtu rakstnieku, dzejnieku, scenāristu... pasaule būtu mēma, bet tā tāda nav! 

 

6. Es iepriekšējam draugam / draudzenei teicu šos vārdus un mums nekā nesanāca. Nav jēgas tos teikt. Mēs varam pārdzīvot iepriekšējās neveiksmes gadiem ilgi, meklēt savu problēmu cēloņus vakardienā un savā bērnībā, bet vai tas mums ļaus būt laimīgiem šodien? Pagātnes izpēte ir svarīga tikai tad, ja tā mūs dara brīvus un priecīgus šodien. Pieaugušo vecums ir brīnums, kas mums ir dots – visas pagātnes brūces mēs varam sadziedēt. Paliek rētas, bet tās nesāp un mēs varam pilnībā baudīt dzīvi, neskatoties uz to kas un kā ir bijis pirms tam. Tātad ir tikai viena recepte - dziedēt brūces un dzīvot tālāk. 

 

7. Tas ir ĻOOOOOOOTI nopietni! Ja tas ir tiešām tik nopietni, tad tas jāpasaka nekavējoties! :) 

 

8. Lai viņš(a) pasaka pirmais(ā)! Mīlestība nav varas rotaļa. Neviens nav vājš, neviens nav stiprs. Mīlot mēs atklājam savu personību, savu dvēseli un tas rada uzticības un tuvības brīnumu. Otrs mīlot spēj mūs pieņemt, spēj atrast vārdus, lai pateiktu mums pat vis nepatīkamās lietas un mēs viņu dzirdam, spēj atrast visskaistākos vārdus, lai mūs iedvesmotu un mēs viņu dzirdam. 

 

Nobeigumā gribēju minēt 7 iemeslus kāpēc ir pieņemami, atbalstāmi, jauki un svarīgi teikt „Es mīlu Tevi!” tad, kad tas ienāk prātā: 

1. Labākais brīdis ir vienmēr tieši tagad! 
2. Ja šis nebija labākais brīdis, tad es vienmēr varu izveidot tādu brīdi, kādu es vēlos! 
3. Patiesi labo vārdu nekad nevar būt par daudz! Atkārtojiet tos! 
4. Dzīvē nav melnrakstu, mēs katru mirkli dzīvojam pa īstam... 
5. Cilvēki blakus mums ir pelnījuši mīlestību. Savādāk kāpēc viņi aizvien ir tik tuvu? 
6. Ja pat mums tas nešķiet svarīgi, otram tas var būt ļoti nozīmīgi. Būsim, cēlsirdīgi, sagādāsim otram prieku! 
7. Mīlestība ir spontānākā un radošākā sajūta, kuru mums ir dots piedzīvot... ceļš ir rezultāts un rezultāts ir ceļš... spontāni un radoši paužot mīlestību mēs to vairojam. Nav nekādu šķēršļu, viss ir iespējams! 

 

Foto avots: Shutterstock.com

8 vēsturiskas vietas, ko apskatīt Latvijas jubilejas gadā

Latvija ir tik skaista un interesanta, ka to izbraukāt krustu šķērsu ir vērts jebkurā gadījumā. Lasīt tālāk »

Latvijas jubilejas gads! Veidojam ģimenes simboliku

Ikviens vecāks vēlas, lai viņa bērns zina, ka ģimene ir vērtība. Ģimene jāciena, jāsargā un jāgodā. Viens no veidiem, kā šīs vērtības nozīmi varam iemācīt, ir ģimenes simbolikas veidošana. Lasīt tālāk »

Ģimeniskas aktivitātes šim pavasarim

Lūk, septiņi ieteikumi, ko redzēt, kurp doties un ko būtu vērts paveikt šajā saulainajā gadalaikā visai ģimeni kopā! Lasīt tālāk »

Talkošana. No ģimenes tradīcijas līdz apzinātam dzīvesveidam

Pavasarī tā vien gribas izmēzt ziemas putekļus no istabām, sakopt apkārtni, padomāt par to, kā dzīvot tīrāk un skaistāk. Lasīt tālāk »

Mūzika. Iepazīšana, izzināšana, muzicēšana ģimenes lokā

Muzikāls ir katrs cilvēks, īpaši jau bērns, kas piedzimst, atvērts visiem izaicinājumiem un iespējām. Lasīt tālāk »