8.septembris Starptautiskā lasītprasmes un rakstpratības diena

Publicēts: 07.09.2015 15:00

Pēc UNESCO iniciatīvas visā pasaulē 8.septembris tiek atzīmēts kā Starptautiskā rakstpratības diena, ar mērķi pievērt uzmanību lasītprasmes, rakstītprasmes nozīmībai.

Vecākiem ir vērts pievērst uzmanību savu bērnu lasītprasmei un ieguldīt arī savu laiku un darbu, lai to uzlabotu. Starptautiskās rakstpratības asociācijas (International Literacy Association) dati liecina, ka 12% pasaules iedzīvotāju ir atzīti par funkcionāliem analfabētiem. Lasīt un rakstīt neprot aptuveni 781 miljons cilvēku. Šī problēma skar ļoti daudz jaunu cilvēku, jo dati liecina, ka pasaulē ir 126 miljoni jauniešu, kuri ir analfabēti.

Pievēršot uzmanību šai vispasaules problēmai, iedibini savā ģimenē tradīcijas, kas veicinātu bērnu patiku pret lasīšanu un rakstīšanu. Bērnam vēl nemākot lasīt, dariet to kopā ar viņu, lasot priekšā pasakas. Tas bērnos radīs patīkamu sajūtu, jo ģimene būs kopā un vecāki veltīs laiku tikai viņam. Radot patīkamas atmiņas par kopīgu lasīšanu, var augt patika pret lasīšanu kopumā. 

Lai bērns apgūtu jaunas iemaņas un prasmes, liela nozīme ir vecāku līdzdalībai šajā procesā. Ja mācīšanās būs apvienota ar lieliski pavadītu laiku kopā ar vecākiem, bērns vēlēsies apgūt daudz vairāk. Vecākiem ir jābūt pacietīgiem nevis uzstājīgiem, jo steidzināšana var radīt bērnos pretreakciju, kas noved pie nevēlēšanās mācīties. Kā arī jāuzmanās ar sodu piemērošanu bērniem! Ja pēc sastrādātām blēņām bērnam par sodu būs jālasa grāmata vai jāatkārto reizrēķins, tas bērnā var radīt pretēju reakciju tavai vēlamajai - brīvajā laikā viņš izvēlēsies turpināt darīt blēņas, nevis atkal lasīt grāmatu, kas viņam reiz bija kā sods. 

Līdzdalība bērna mācīšanās procesā ne tikai palīdzēs viņam apgūt jaunas prasmes, bet arī ļaus vecākiem pamanīt iespējamās problēmas un laicīgi tās risināt. 

 

Autors: Amigo iniciatīva laimīgām ģimenēm

Foto avots: Shutterstock.com

8 vēsturiskas vietas, ko apskatīt Latvijas jubilejas gadā

Latvija ir tik skaista un interesanta, ka to izbraukāt krustu šķērsu ir vērts jebkurā gadījumā. Lasīt tālāk »

Latvijas jubilejas gads! Veidojam ģimenes simboliku

Ikviens vecāks vēlas, lai viņa bērns zina, ka ģimene ir vērtība. Ģimene jāciena, jāsargā un jāgodā. Viens no veidiem, kā šīs vērtības nozīmi varam iemācīt, ir ģimenes simbolikas veidošana. Lasīt tālāk »

Ģimeniskas aktivitātes šim pavasarim

Lūk, septiņi ieteikumi, ko redzēt, kurp doties un ko būtu vērts paveikt šajā saulainajā gadalaikā visai ģimeni kopā! Lasīt tālāk »

Talkošana. No ģimenes tradīcijas līdz apzinātam dzīvesveidam

Pavasarī tā vien gribas izmēzt ziemas putekļus no istabām, sakopt apkārtni, padomāt par to, kā dzīvot tīrāk un skaistāk. Lasīt tālāk »

Mūzika. Iepazīšana, izzināšana, muzicēšana ģimenes lokā

Muzikāls ir katrs cilvēks, īpaši jau bērns, kas piedzimst, atvērts visiem izaicinājumiem un iespējām. Lasīt tālāk »