Kā aizraujoši pavadīt Ziemassvētkus ar ģimeni?

Publicēts: 21.12.2015 10:00

Ziemassvētki daudziem ir visgaidītākie gada svētki, taču vai protam tos skaisti un interesanti nosvinēt, lai Ziemassvētku vakars nesāktos un nebeigtos tikai ar ēšanu un dāvanu izdalīšanu pie eglītes?

 

Maltīte
Lai arī ēšanai nebūtu jābūt galvenajai Ziemassvētku vakara sastāvdaļai, bez ēšanas arī iztikt nevarēs. Pāris dienas pirms svētkiem var sapulcēties visa ģimene un izlemt, ko celt galdā. Svētku ēdienkarti varat veidot visa ģimene kopā, lai savs kārums tur atrodams gan lieliem, gan maziem. Varat nobalsot par pavisam klasiskiem un latviskiem ēdieniem, piemēram, pelēkajiem zirņiem ar speķi, pašu štovētiem kāpostiem ar cūkgaļas stilbiņu un ābolu plātsmaizēm, bet varat arī pagatavot ko neparastāku vai sarežģītāku, piemēram, zoss ragū ar dārzeņiem vai šokolādes biešu kūku vai jebko citu, ko sen jau ir gribējies izmēģināt.

 

Varbūt ir īstais brīdis izvārīt putru vai zupu uz ugunskura?
Galvenais ir šajā procesā iesaistīt visu ģimeni! Kāds kurina uguni, kāds sagatavo vārīšanai nepieciešamās izejvielas. Kamēr zupa vārās, pagalmā var rotāt Ziemassvētku eglīti vai spēlēt kādas spēles. Ja nu Ziemassvētku vakarā sasnidzis sniegs, tas varētu būt īstais brīdis papikoties, uzvelt kādu sniegavīru vai ar savu ķermeni sniegā iezīmēt eņģeļus.

 

Laimes vēlējumi pīrāgos
Saimniece vai visa ģimene kopā var uzrakstīt uz mazām lapiņām vēlējumus (ar pildspalvu, jo flomāsters izplūdīs) un satīt pīrādziņos. Tas būs lielisks pārsteigums gan pašiem, gan viesiem.

 

Galda noformējums atbilstoši svētku noskaņām
Arī tad, ja Ziemassvētku vakarā neplānojat plašāku radu un draugu sanākšanu, varat izgatavot tematiskas galda kartes un galda dekorus, piemēram, ar skujiņas, sniegpārslu vai rūķīšu tematiku. Neikdienišķi klāts galds un sveces pilnīgi noteikti radīs īpašu svētku sajūtu.

 

Sapucēšanās
Ziemassvētku vakarā atļaujieties no skapja izvilkt skaisto kleitu un glītās bikses, uzvilkt baltu kreklu un kājās ikdienas čību vietā aut greznās kurpes. Arī mājās svētku vakariņu laikā ir vērts saposties! Svētku apģērbs rada sajūtu, ka patiešām ir īpašs brīdis, kad pabūt kopā un pakavēties sarunās.

 

Spēles, rotaļas un atrakcijas
Varat ieplānot dažas spēles, rotaļas un atrakcijas, ko spēlēt vakara gaitā. Tām nav jābūt ne ilgām, ne sarežģītām – galvenais, lai ir jauki un jautri kopā pavadīts laiks. Tās var būt arī mīklas, asprātības uzdevumi vai vienkārši vārdu minēšanas spēles. Varat meklēt istabā paslēptus priekšmetus, minēt dziesmu vārdus vai iet latviskās rotaļās.

 

Īpaša Ziemassvētku mūzika
Izslēdziet TV, tā vietā ieslēdziet vai nu mīļāko dziesmu izlasi vai kādu no radio kanāliem, kas raida Ziemassvētku dziesmas. Arī viedtālruņa aplikācijas pagaidīs līdz kādai citai dienai. Laiks, ko jūs svētkos varat pavadīt kopā, veltot nedalītu uzmanību viens otram, ir īpašs.

 

Dāvanu saņemšana
Norunājiet, ka dāvanu saņemšanai nepietiks ar dzejolīti, kas neizteiksmīgi skaitīts jau pēdējos desmit gadus. Sagatavojiet jaunus, interesantus un radošus priekšnesumus – leļļu teātra izrādes, dziesmas ar muzikālu pavadījumu (arī tad, ja neprotat spēlēt kādus mūzikas instrumentus!). Kāpēc gan dāvanas nevarētu saņemt apmaiņā pret savu radošo talantu demonstrēšanu, piemēram, organizējot rokdarbu izstādi vai demonstrējot rūpīgi krātu kādu priekšmetu kolekciju? Varbūt slepeni kāds raksta dzeju? Kas zina, beigās iznāks lieliska radošo darbu un talantu parāde!

 

Atmiņu stāsti mierīgās noskaņās
Šis ir īstais brīdis, kad klausīties vecvecāku un vecāku stāstus, kā bija kādreiz. Būsiet pārsteigti, bet bērnus ļoti interesē stāsti, kas sākas ar vārdiem – Kad es biju tik liels kā tu...

 

Mākslas darba radīšana
Radiet kopīgu mākslas darbu, piemēram, Ziemassvētku gleznu. Nav svarīgi, ka jums šķiet - es taču nemāku zīmēt! Svarīgākais ir kopīgi darboties, justies brīvi, un jūs radīsit ko skaistu.

 


Sasieniet kamolā visas jaunā gada vēlmes!
Ja ārā kurināt ugunskuru, apstājieties tam apkārt un iztiniet kamoliņu, lai katram sanāk pa prāvam dzijas pavedienam. Katrs savā posmiņā sieniet mezglus, domājot par to, ko gribat sasniegt. Cik mezglus? Tik, cik jums vēlmju! Kad tas darīts, no viena gala tiniet kamolu kopā un nododiet to glabāšanā kādam no jūsu pulka, lai nākamajā gadā varētu siet jaunu kamolu, bet veco - sadedzināt.Velciet bluķi!
Ja esat daudzi svinētāji, ar striķi apsieniet vairākus bluķus un velciet tos apkārt ugunskuram. To darot, pārdomājiet visus sliktos darbus, kas gadījušies iepriekšējā vai pat citos gados. Tad šos ar sliktajām domām un nedarbiem pilnos bluķus sadedziniet ugunskurā. Starp citu, ja bluķa nav, var izlīdzēties kaut ar pagali!


Spēlējiet ēnu teātri sveču gaismā!
Sveci vai lampu novietojiet tā, lai gaisma atstarojas uz sienas un netālu no gaismas avota ar roku plaukstu un pirkstiem attēlojiet dažādus dzīvniekus, putnus, burtus vai priekšmetus. Ja telpa atļauj, varat spēlēt ēnu teātri pilnā augumā. Lai apkārtēji uzmin, ko jūs attēlojat!

 

Ziemassvētku koncerts
Ziemassvētku laikā notiek ne viens vien dvēselisks un sirsnīgs koncerts. Izvēlieties sev tīkamāko un apmeklējiet kopā ar ģimeni. Ir arī jauki tirdziņi ar atrakcijām, slidošanu un karstas tējas dzeršanu. Atliek vien izvēlēties!

Foto avots: Shutterstock.com

8 vēsturiskas vietas, ko apskatīt Latvijas jubilejas gadā

Latvija ir tik skaista un interesanta, ka to izbraukāt krustu šķērsu ir vērts jebkurā gadījumā. Lasīt tālāk »

Latvijas jubilejas gads! Veidojam ģimenes simboliku

Ikviens vecāks vēlas, lai viņa bērns zina, ka ģimene ir vērtība. Ģimene jāciena, jāsargā un jāgodā. Viens no veidiem, kā šīs vērtības nozīmi varam iemācīt, ir ģimenes simbolikas veidošana. Lasīt tālāk »

Ģimeniskas aktivitātes šim pavasarim

Lūk, septiņi ieteikumi, ko redzēt, kurp doties un ko būtu vērts paveikt šajā saulainajā gadalaikā visai ģimeni kopā! Lasīt tālāk »

Talkošana. No ģimenes tradīcijas līdz apzinātam dzīvesveidam

Pavasarī tā vien gribas izmēzt ziemas putekļus no istabām, sakopt apkārtni, padomāt par to, kā dzīvot tīrāk un skaistāk. Lasīt tālāk »

Mūzika. Iepazīšana, izzināšana, muzicēšana ģimenes lokā

Muzikāls ir katrs cilvēks, īpaši jau bērns, kas piedzimst, atvērts visiem izaicinājumiem un iespējām. Lasīt tālāk »