Ko par bērnu atklāj viņa vēstules Ziemassvētku vecītim?

Publicēts: 30.12.2015 00:00

Klīniskā psiholoģe, psihoterapeite Līga Bernāte skaidro, ko atklāj bērnu izteiktie lūgumi Ziemassvētku vēcītim. 

Mīļo vecīti, lūdzu, uzdāvini man svētkos īstu pili kalna galā ar dimanta torņiem un daudzām istabām ar lieliem logiem, princešu kleitā, un īstu karieti ar desmit zirgiem”

Jo spilgtāka bērna iztēle, jo lielāka iespēja, ka viņa vēlmju sarakstā būs nereālas, nepiepildāmas lietas. Visticamāk, ka šādas vēstules rakstīs bērns pirmsskolas vecumā un darīs to kopā ar mammu vai tēti. “Vēcāki bieži vien baidās apspriest ar bērnu viņa vēlmes, bet šis ir īstais brīdis, lai par to runātu. Kāpēc viņš vēlas tieši to? Ko viņš ar to iesāks? Kas mainīsies viņa dzīvē, kad viņš kāroto saņems dāvanā.” Pēc šādas sarunas bērns, iespējams, sapratīs, ka kāroto lietu viņam nemaz tik ļoti nevajag. Vecāki var mudināt bērnu ierakstīt vēstulē vairākas lietas, kas dod iespēju vecītim izvēlēties, ko atnest dāvanā. Var paskaidrot bērnam, ka vecītis izvērtēt, cik vajadzīga un noderīga bērnam ir šīs dāvana. Tā būtu arī saruna par dāvanas vērtību. Bērns var piedzīvot lielu vilšanos, ja kārotās pils vietā saņems spēļu pili un rotaļu karieti, tāpēc tas ir īstais laiks, lai par to parunātu.

 

Mīļo vecīti, lūdzu uzdāvini man planšeti un aifonu”
 

Šīs varētu būt vienas no visbiežāk minētajām vēlmēm sākumskolēnu vēstulēs vecītim, ko bērns turpinās iekārot par spīti visiem citiem labumiem, ko saņems svētkos. Lai arī vecākiem nereti ir grūti to pieņemt, mūsdienu bērniem ir ļoti svarīgi iegūt savā īpašumā šīs dārgās un stilīgās lietas, kas vairo viņu vērtību vienaudžu acīs, ļauj viņiem vieglāki iekļauties grupā, tikt pieņemtiem. Bērniem šajā vecumā tas ir ļoti svarīgi, tomēr ne visiem vecākiem šīs lietas ir pa kabatai un ne visi vecāki uzskata par vajadzīgu šādas lietas bērniem iegādāties. To apzinoties, bērni šādas dāvanas prasa Ziemassvētku vecītim. Ir ģimenes, kurās Ziemassvētki ir laiks, kad bērni tiek pie kārotām dārgām mantām. Ja tā – tad šāda vēstule ir likumsakarīgs turpinājums iesāktajai tradīcijai. Ja ģimenē tomēr nav pieņemts dāvināt dārgas mantas, bet gan tiek vairāk dāvinātas simboliskas, mīļas lietas, bērns var piedzīvot lielu vilšanos, jo diez vai vecītis būs gatavs izpildīt viņa vēlēšanos. Tāpēc, saņemot šādu vēstuli, vecākiem vajadzētu aprunāties ar bērnu, kāpēc vecītis visdrīzāk viņam tādu dāvanu neatnesīs (pārāk dārga, vai arī tu vēl esi par mazu). Var vienoties arī par pieņemamāku alternatīvu. Varbūt vecāki var vienoties ar bērnu, ka viņi paši nopirks kāroto planšeti, kad bērns būs sasniedzis noteiktu vecumu, vai arī viņš pats sakrās naudiņu šai lietai.

Arī vecākiem pašiem der padomāt, kurā brīdī Ziemassvētku dāvināšanas prieks pārvēršas par materiālo vēlmju ekspansiju. Vai viņiem pašiem tas sagādā patiesu prieku? Lai svētki nepārvērstos par vilšanās laiku, kas netiek saņemtas kārotās dāvanas, svarīgi jau laikus runāt par svētku garīgo un emocionālo nozīmi, par ģimeniskumu un mīlestību. Un to arī piedzīvot!

 

Mīļo vecīti, izdari tā, lai mamma un tētis atkal ir kopā!”

Gandrīz ikvienam bērnam jebkurā vecumā vecāku šķiršanās ir sāpīgs notikums. Lielākoties visi bērni ilgojas, lai vecāki atkal būtu kopā. Šādu vēstuli vecītim var rakstīt bērns, kura vecāki izšķīrušies samērā nesen, tomēr tas var būt arī vairākus gadus pēc šķiršanās, kad bērna domās un izjūtās atkal uzpeld šī vēlme.

Ja šķiršanās notikusi nesen, iespējams, arī paši vecāki vēl nav tikuši galā ar jauno situāciju, tāpēc viņiem ir grūti par to runāt ar bērnu. Saņemot šādu vēstuli, iespējams, būtu vērts tomēr par šo tēmu ar bērnu aprunāties. Vēlreiz jāaprunājas, kāpēc vecāki izšķīrās un vēlreiz jāatgādina, ka mamma ar tēti turpmāk vairs nebūs kopā. Protams, ka bērns emocionāli ir jāatbalsta un nevajag viņam liegt bēdāties vai teikt, ka viss ir kārtībā, ja viņš patiesībā tā nejūtas. Jādod bērnam laiku izdzīvot bēdīgās izjūtas, nedodot veltas cerības par to, ka viss atkal varētu būt pa vecam. 
 

Nereti bērna cerība par to, ka vecāki atkal varētu būt kopā, ir kā spogulis tā vecāka cerībām, ar kuru viņš turpina dzīvot kopā, visbiežāk mammas. Ja sieviete joprojām cer, ja vīrs atgriezīsies, bērns šo viņas emocionālo noskaņu parasti jūt un izdzīvo to viņai līdzi. Jo vecāki mierīgāk un līdzsvarotāk spēj pārdzīvot notikušo, jo vieglāk arī bērns tiek galā ar pārmaiņām. Tuvojoties svētkiem, jautājums par ģimeni īpaši aktualizējas. Likumsakarīgi, ka bērns gribēs būt kopā ar abiem vecākiem. Par to, kā svinēt svētkus, vecākiem būtu jāvienojas iepriekš.

Mīļo vecīti, izdari tā, lai vecmāmiņa atgriežas no debesīm”

Ja ģimenē nesen piedzīvots kāds sāpīgs, smags notikums, zaudējums, tuvinieka aiziešana vai nāve, bet bērns nevar atrast īstos vārdus, lai paustu to, kā jūtas, tad šāda vēstule vecītim ir labs veids, kā uzsākt šo sarunu. Vecākiem to nevajadzētu atstāt bez ievērības, bet atrast laiku sarunai. Šādas vēstules ir signāls, ka situācija vēl nav pārdzīvota. Vecāki varētu aprunāties, vai bērns tiešām tic, ka vecītis šādu lūgumu var izpildīt, pie reizes paskaidrojot, ka vecīša spēkos nav atgūt cilvēkus, kuri aizgājuši. Varbūt tomēr ir cits veids, kā vecītis var palīdzēt bērnam pārdzīvot notikušo? Varbūt viņš var palīdzēt nodot vēstuli, adresētu aizgājušajam cilvēkam. Tas būtu labs mudinājums rakstīt vēlreiz un dziedināt sāpošo dvēseli. Vēstuļu rakstīšana ir terapeitisks process arī pieaugušajiem, kas piedzīvo grūtu brīdi. Vecākiem nevajadzētu ar bērniem baidīties runāt par šīm tēmām, mudina Līga Bernāte.

Rakstā izmantota informācija no žurnāla “Annas psiholoģija” raksta “Vēstules vecītim un ko tās stāsta par bērnu.”

8 vēsturiskas vietas, ko apskatīt Latvijas jubilejas gadā

Latvija ir tik skaista un interesanta, ka to izbraukāt krustu šķērsu ir vērts jebkurā gadījumā. Lasīt tālāk »

Latvijas jubilejas gads! Veidojam ģimenes simboliku

Ikviens vecāks vēlas, lai viņa bērns zina, ka ģimene ir vērtība. Ģimene jāciena, jāsargā un jāgodā. Viens no veidiem, kā šīs vērtības nozīmi varam iemācīt, ir ģimenes simbolikas veidošana. Lasīt tālāk »

Ģimeniskas aktivitātes šim pavasarim

Lūk, septiņi ieteikumi, ko redzēt, kurp doties un ko būtu vērts paveikt šajā saulainajā gadalaikā visai ģimeni kopā! Lasīt tālāk »

Talkošana. No ģimenes tradīcijas līdz apzinātam dzīvesveidam

Pavasarī tā vien gribas izmēzt ziemas putekļus no istabām, sakopt apkārtni, padomāt par to, kā dzīvot tīrāk un skaistāk. Lasīt tālāk »

Mūzika. Iepazīšana, izzināšana, muzicēšana ģimenes lokā

Muzikāls ir katrs cilvēks, īpaši jau bērns, kas piedzimst, atvērts visiem izaicinājumiem un iespējām. Lasīt tālāk »