Uzņēmumus aicina iesaistīties iniciatīvā “Darbā bērni” un veidot ģimenei draudzīgu vidi darbavietā

Publicēts: 05.05.2016 16:00

Lai veicinātu ģimenei draudzīgas darba kultūras attīstību Latvijā, kā arī palīdzētu uzņēmumiem sekmēt savu darbinieku lojalitāti, jau otro gadu tiek īstenota iniciatīva “Darbā bērni”. Tāpēc ikviens Latvijas uzņēmums, liels vai mazs, ir aicināts iesaistīties, iedvesmoties vienkāršām idejām, kas palīdzēs radīt ģimenei draudzīgu vidi uzņēmumā, kā arī 1.jūnijā, Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā rīkojot dienu “Darbā bērni”.

 

Augstāka lojalitāte un ieinteresētība darbā, produktivitāte, mazāka darbinieku mainība, ar to saistītās darbinieku piesaistes un apmācību izmaksas, uzņēmuma labā reputācija – tie ir vien daži ģimenei draudzīga darba devēja ieguvumi. Laimīgiem darbiniekiem ir acīmredzami pozitīvs efekts uz uzņēmuma rezultātiem ilgtermiņā.

 

Rūpes par darbinieku darba un personīgās dzīves balansu īpaši novērtē esošie darbinieki, un 17% darba ņēmēju līdzsvars starp darbu un personīgo dzīvi ir viens no vissvarīgākajiem iemesliem, kas notur esošajā darbavietā, liecina pētījumu kompānijas TNS veiktā aptauja par ģimenes un darba dzīves saskaņošanu. Diemžēl Latvijas situācija ir skaudra. 43% Latvijas darba ņēmēju atzīst, ka viņu darbavietā netiek nodrošinātas darba un ģimenes dzīves saskaņošanas iespējas*.

 

“Win – Win – Win” jeb uzvar visi – gan darba devēji, gan darbinieki, gan viņu ģimenes. Tāds ir vadmotīvs akcijai/ iniciatīvai “Darbā bērni” kuru rīko “Amigo iniciatīva laimīgām ģimenēm”, ar pārliecību, ka darbs nedrīkst radīt šķēršļus laimīgai ģimenes dzīvei. Turklāt pasaules un arī Latvijas uzņēmumu pieredze apliecina, ka laimīgas ģimenes attiecības palīdz sasniegt labākus darba rezultātus.

 

Kopīgas tradīcijas veicina ģimenes laimi. Savukārt vecāku intereses, tāpat kā kopīgu tradīciju trūkums bērnībā iet roku rokā ar vēsām, atsvešinātām attiecībām ar paša bērniem pieaugušā vecumā, secināts ikgadējajā Laimes un ģimenes attiecību mērījumā “Amigo laimes indekss”.** Zīmīgi, ka tie Latvijas cilvēki, kas savu bērnību atceras kā nelaimīgu piecas reizes biežāk (57%) atzīst, ka vecāki nekad viņiem nestāstīja par savu nodarbošanos.

 

“Darba un ģimenes dzīves sabalansēšana mūsdienās ir liels izaicinājums un vienlaikus nepieciešamība gan darba devējiem, gan ņēmējiem – to apliecina virkne pētījumu. Ar iniciatīvu “Darbā bērni” vēlamies jūnijā pievērst sabiedrības – darbinieku un uzņēmēju – uzmanību un veicināt diskusijas par to, kā panākt, lai darba vide būtu ģimenēm draudzīgāka. Nenoliedzami, Latvijā jau šobrīd ir daudz pozitīvu piemēru, kad uzņēmēji, rūpējoties par darbinieku labsajūtu, nodrošina savu darbinieku ģimenēm sociālus labumus vai rīko atsevišķus pasākumus. Arī paši uzņēmumi no tā tikai iegūst, jo darbinieki ir motivētāki un lojālāki. Taču mēs ticam, ka, apvienojoties kopīgā iniciatīvā, mēs varam paveikt vairāk un kļūt ģimenēm vēl draudzīgāki. Pirms piecpadsmit gadiem arī “Ēnu diena” bija mazpazīstama iniciatīva ar ierobežotu dalībniekus skaitu. Šodien tā ir spēcīga tradīcija, kas ik gadu iedvesmo daudzus skolēnus doties ciemos pie Latvijas uzņēmumiem. Mēs ticam, ka arī darbinieku bērni ir pelnījuši iespēju redzēt un iepazīt uzņēmumus, kuros strādā viņu vecāki. Kopīgiem spēkiem mēs varam iedzīvināt tradīciju 1.jūniju svinēt kā īpašu dienu, kad darbā ir mūsu bērni”, aicina Inga Akmentiņa - Smildziņa, “Amigo iniciatīvas laimīgām ģimenēm” vadītāja un akcijas līdzautore.

 

6 vienkāršas idejas, kas uzņēmumiem noderēs, veidojot ģimenei draudzīgu vidi

 1. Lai sāktu dialogu par labāko risinājumu, veiciet darbinieku aptauju un noskaidrojiet viņu vēlmes.

 2. Apsveriet iespējas piedāvāt darbiniekiem elastīgu darba laiku ar iespēju plānot darba stundas dažādos laikos, strādāt pusslodzi vai attālināti.

 3. Parūpējaties par pabalstiem darbinieka ģimenei nozīmīgos dzīves brīžos kā laulības, bērna piedzimšana un citi.

 4. Paredziet iespēju piešķirt brīvu dienu vai saīsināt darba laiku dienās, kad darbinieku bērniem nepieciešama vecāku klātbūtne, piemēram, 1. septembrī, izlaidumā, ārsta vizītes gadījumā.

 5. Radiet uzņēmuma tradīcijas, kurās iesaistīti arī darbinieku bērni.

 6. Iesaistieties iniciatīvā “Darbā bērni”, sarīkojiet savā uzņēmumā “bērnu dienu”.

 

Padomi, kā organizēt “Darbā bērni” dienu darbā

 1. Izvēlieties vienu konkrētu dienu, piemēram, 1.jūniju, kurā darbinieki var uz darbu līdzi ņemt bērnus.

 2. Iesaistiet bērnus vecāku ikdienas pienākumos.

 3. Organizējiet lekcijas bērniem par uzņēmumu un tā darbu.

 4. Organizējiet ekskursijas darbavietas ietvaros.

 5. Iepazīstiniet topošos profesionāļus ar dažādajiem amatiem un pienākumiem, kas pastāv viena uzņēmuma ietvaros, informācijas bagātināšanai piesaistiet vieslektorus.

 6. Fotografējiet, filmējiet un izplatiet ziņas par šo notikumu sava uzņēmuma darbiniekiem un sociālajos tīklos. Lai palīdzētu idejai izplatīties, lietojiet tēmturi #darbābērni.

Autors: Amigo iniciatīva laimīgām ģimenēm

8 vēsturiskas vietas, ko apskatīt Latvijas jubilejas gadā

Latvija ir tik skaista un interesanta, ka to izbraukāt krustu šķērsu ir vērts jebkurā gadījumā. Lasīt tālāk »

Latvijas jubilejas gads! Veidojam ģimenes simboliku

Ikviens vecāks vēlas, lai viņa bērns zina, ka ģimene ir vērtība. Ģimene jāciena, jāsargā un jāgodā. Viens no veidiem, kā šīs vērtības nozīmi varam iemācīt, ir ģimenes simbolikas veidošana. Lasīt tālāk »

Ģimeniskas aktivitātes šim pavasarim

Lūk, septiņi ieteikumi, ko redzēt, kurp doties un ko būtu vērts paveikt šajā saulainajā gadalaikā visai ģimeni kopā! Lasīt tālāk »

Talkošana. No ģimenes tradīcijas līdz apzinātam dzīvesveidam

Pavasarī tā vien gribas izmēzt ziemas putekļus no istabām, sakopt apkārtni, padomāt par to, kā dzīvot tīrāk un skaistāk. Lasīt tālāk »

Mūzika. Iepazīšana, izzināšana, muzicēšana ģimenes lokā

Muzikāls ir katrs cilvēks, īpaši jau bērns, kas piedzimst, atvērts visiem izaicinājumiem un iespējām. Lasīt tālāk »