Praktiski un noderīgi: pinam vainagu Līgo vakaram. FOTO

Līgo vakars nav iedomājams bez glīta ziedu vainadziņa. Kā to darināt tādu, lai iztur šo gada īsāko nakti, stāsta vainagu pinēja Ērika Podniece. 


Anniņai, māsiņai,
Šķībi stāv vainadziņš,
Ne vakara negaidīs,
Pagalam nokritīs.

Pie liepiņas kājas āvu,
Liepā kāru vainadziņu.
No liepiņas ziedi bira,
No vaiņaga sudrabiņš.

Lai vainadziņš būtu izturīgs, tam ieteicams izmantot klūgu pamatni. Izmantojot klūgu pamatni, daudz vieglāk vainagu veidot kuplu un pilnīgu. Derēs jebkura elastīga koka vai krūma vica – kārkls, lazda, bērzs. Js tie nav pieejami, derēs pamatnīte no smilgām.

Vainags

Ļoti skaisti vainadziņi sanāk, ja tos veido no kupliem augiem, piemēram, liepu zariņiem, kuri teju jau zied, un kumelītēm. 
Tos pamīšus kārto uz klūgu pamatnes, stingri notin ar lina diegu.

Vainags

 

Ja vainadziņu plānots saglabāt līdz nākamajam gadam, kumelīšu kātus ieteicams griezt pēc iespējas īsākus, jo tajos ir daudz ūdens, līdz ar to vainags slikti žūs. 

Šādu liepu kumelīšu vainagu pēc Jāņu nosvinēšanas var izmantot vannā vai pirtī. 

Vainags

 

Idejas vainadziņiem
Ļoti skaisti izskatās dažādu smilgu vainadziņi, taču agrākos laikos tos uzskatīja par slinku meitu darinājumu, jo to veidošana ir ātra un salīdzinoši vienkārša. 

Vainags

Smilgas lieliski var izmantot kā polstermateriālu, dodot vainagam kuplumu un apjomu. 

No grīšļa var pīt pīnītes. Košumam, izmantojot speciālas piltuves un sizāli, var piepīt kādu košu puķi, piemēram, peoniju. 

Vainags

Ja pin margrietiņu vai rudzupuķu vainagu, ieteicams pīt klāt smilgas, lai vainadziņš būtu izturīgāks. 

Vainags

Vainadziņos ieteicams iepīt puķes un augus, kas izziedējušas, jo tām piemīt visizteiktākās ārstnieciskās īpašības. 

Ja jāņuzāles lasa lietainā laikā, pirms zāles pin vainagā, tās nepieciešams apžāvēt. 

Brīnišķīgi vainadziņi izskatās, ja tos gatavo no ūdenszālēm. Tiesa, to izgatavošana ir laikietilpīga, jo katra lapiņa jāpiesien pie pamatnes. 

Vainags

Ja vainadziņu nepieciešams uzglabāt svaigu, to var ielikt ledusskapī tāpat vai ietītu papīrā. Nedrīkst likt celofāna maisiņā, tad vainadziņš kļūs pārāk mitrs. 

Agrāk vainadziņus pēc svētkiem kāra klētī uz metāla stieples, jo pa metālu žurkas nevarēja staigāt, līdz ar to tikt līdz vainagam un to sagrauzt. 

 

Noderīgas lietotnes, kas palīdzēs atpazīt jāņuzāles

Lai noskaidrotu, kuras jāņuzāles drīkst plūkt, noderēs vērtīgas lietotnes, piemēram, Nacionālā botāniskā dārza izveidotā augu datu bāze un interaktīvā karte. Vietnē NBD.gov.lv ir atsevišķa sadaļa Aizsargājamie augi, kurā ievietotas gandrīz trīsdesmit reto floras pārstāvju fotogrāfijas un nosaukums latviešu un latīņu valodā. Plaša aizsargājamo augu sadaļa atvēlēta arī interneta vietnē Latvijas daba. Tā palīdzēs arī citu ziedu, smilgu un lapu atpazīšanā, jo Latvijas dabas katalogā iekļautas 1800 augu sugas, no kurām 1300 ir vietējās.
Bezmaksas mobilajā lietotnē PlantNet augu identificēšanai tos jānofotografē un algoritms piemeklēs līdzīgus attēlus ar visiem nosaukumiem. Tie gan būs latīņu valodā. Līdzīgi darbojas Garden Answers, kas jūsu uzņemto attēlu dažu sekunžu laikā salīdzinās ar līdz pat 20 tūkstošiem dažādu augu bildēm datu bāzē. Lietotne arī pabrīdinās, ja atpazītais augs ir bīstams. 
Izsmeļošu informāciju par jāņuzāļu maģiskajām un ārstnieciskajām spējām var gūt portāla Visisvetki.lv rakstā Jāņu zāles un to nozīme. Interneta meklētājprogrammā ierakstot šo nosaukumu, ātri vien nonāksiet pie vajadzīgās publikācijas.

 

Autors: Amigo iniciatīva laimīgām ģimenēm

Kā bērnam izstāstīt, kāpēc sportot ir labi

Reizē ar moderno tehnoloģiju attīstību un ienākšanu mūsu dzīvē, arvien vairāk jārunā par sportisko aktivitāšu nozīmi ikviena cilvēka ikdienā.  Lasīt tālāk »

Loģiskās domāšanas veicināšana. No klučiem līdz viedtelefonu lietotnēm

Lai attīstītu loģisko domāšanu pirmsskolas vecuma bērnam, nav nekā labāka par iespēju darboties, vingrināt tausti, ļaut sajust lietu formu un izprast priekšmetu dabu reālajā dzīvē. Psihologi skaidro, ka maza bērna uztvere vairāk piemērota vizuālas informācijas uztverei, tāpēc krāsainas bildes, ilustrētas grāmatas, rotaļāšanās ar mantām un spēlēšanās ar dabas materiāliem ir vislabākais veids, kā stimulēt smadzeņu attīstību.  Lasīt tālāk »

Lasītprasmes attīstīšana soli pa solim. Spēles, grāmatas, lietotnes un mājas lapas

Uzsākot skolas gaitas, no bērna tiek gaidīts, ka viņš spēs izlasīt tekstu un saprast, ko viņš ir izlasījis. Pēdējo gadu pētījumi liecina, lasītprasmes līmenis mazajiem un arī lielajiem skolēniem nav pietiekams.  Lasītprasmei ir izšķirīga nozīme bērna izglītībā gūtajām sekmēm un vēlāk sasniegumiem profesionālajā karjerā. Lasīt tālāk »

Zīmēšana bez papīra. Radošas lietotnes zīmēšanas priekam

Zīmēšana ir radošs, fantāziju rosinošs process, kas ir viena no iecienītākajām bērnu nodarbēm, tiklīdz viņi ir iemācījušies noturēt rokās zīmuli, krītiņu vai otu. Neapšaubāmi, bērniem jāļauj iepazīt papīrs, krāsu īpatnības, izpausties, pieskaroties un sajūtot īstus materiālus. Lasīt tālāk »

Jaukas idejas dāvanām tētim Tēva dienā. Sveicam un mīļojam!

Klāt vieni no jaukākajiem gada svētkiem – Tēva diena! Kā sveikt un iepriecināt tētus? Dalāmies idejās! Lasīt tālāk »