Kā piedzīvot svētku sajūtu, kas raksturīga tikai Ziemassvētkiem

Vai atceries to īpašo Ziemassvētku sajūtu, kad pats biji bērns? 

Tuvojoties Ziemassvētkiem, pamazām logā saziedēja leduspuķes, istabā sāka smaržot pēc piparkūkām un pīrāgiem, tētis pārnesa no meža pēc sveķiem smaržojošu eglīti, ko visi kopā izrotājāt, svētku vakarā mamma kopā ar vecmāmiņu uzklāja baltu galdautu, salika šķīvjus, aizdedza sveces. Vēlāk kāds klusi pagrabināja pie durvīm, un tur bija atstāts... dāvanu maiss! Brīnumainie Ziemassvētki!


Vēl kāda ainiņa. Dienu pirms Ziemassvētku vakara mamma pārcilāja svētku kleitas, sagludināja kreklus, iešāva krāsnī pīrāgus, ko ņemt līdzi. Tad visi sapucējāties, sēdāties mašīnā, ko tētis iepriekš uzsildījis. Vai arī devāties kājām uz kaimiņu mājām pa sasnigušo ceļu. Tik īpašs brīdis... Ziemassvētku vakars. 

Tik jaukas bērnības atmiņas par to, cik noskaņām, emocijām, smaržām un garšām bagāti kādreiz bija Ziemassvētki. Brīžiem šķiet, ka visa īpašā svētku noskaņa tā arī palikusi tālā pagātnē un sendienu atmiņās, un to atgūt vairs nav iespējams. Reizēm var pārņemt sajūta, ka sabiedrība pārāk skaļi sauc, kādiem ir jābūt svētkiem un kā tie pareizi svinami. Kāpēc tā? Un te ir īstais brīdis mirkli padomāt, lai saprastu, kas šodien ir citādāk no tā, kā tu vēlētos.

Šodien, visticamāk, tu esi tā persona, kuras spēkos un varēšanā ir īpašās noskaņas radīšana citiem. Padomā, vai tas nav fantastiski, ka tev ir dota tāda iespēja?

Kādreiz tu biji bērns. Un visas svētku organizēšanas rūpes bija uz pieaugušo pleciem. Bija tik viegli ļauties svētku noskaņai un Ziemassvētku brīnumam. Šodien, visticamāk, tu esi tā persona, kuras spēkos un varēšanā ir īpašās noskaņas radīšana citiem. Padomā, vai tas nav fantastiski, ka tev ir dota tāda iespēja?

Ja joprojām jūties bēdīgi par to, ka notiekošais neatbilst tavai sajūtai, kādiem jābūt īstiem Ziemassvētkiem, vari ķerties pie saraksta veidošanas – kas būtu nepieciešams, lai svētki izdotos? Tālāk piedāvājam dažus variantus, jo vēlmes mums katram, protams, var atšķirties. 

 

Mierīgi un klusi Ziemassvētki. Jā, iespējams, tu jūties noguris no pilsētas burzmas, no skrējiena, no dažādiem pienākumiem. Tava vēlme ir klusi un mierīgi Ziemassvētki šauras ģimenes lokā, nevis organizēt ierasto radu sanākšanu. To viegli var mainīt, apziņojot iespējamos ciemiņus, sakot, ka vēlies pavadīt mierīgi šo laiku. Varbūt svētkiem plānotās finanses varat novirzīt ģimeniskam izbraucienam, lai apskatītu kaimiņvalsts Ziemassvētku tirdziņus, noīrētu istabiņu kādā viesu mājā, kur iespējams pakarsēties pirtī un izbaudīt SPA procedūras. Varbūt jums ir pieejama lauku māja, kur izrauties no ierastās burzmas un sarīkot pašiem savu Ziemassvētku pasaku. Galvenais – noskaņoties un nejusties vainīgam par savām izvēlēm. 


Sniegoti Ziemassvētki. Iespējams palicis atmiņā, ka Ziemassvētki parasti ir bagāti ar sniegu. Un šobrīd nav svarīgi, vai tiešām kādreiz “zāle bija zaļāka”, svarīgi, ka šobrīd Ziemassvētku sajūtas noķeršanai ļoti nepieciešama balta zeme un piesnidzis mežs. Arī šo vēlmi ir iespējams realizēt. Ir dažādi paņēmieni, kā izpētīt, kurā Latvijas vietā Ziemassvētkos ir visvairāk sniega. Var apjautāt draugus un paziņas, var izpētīt sociālos tīklus, ko citi ziņojuši par šo tēmu, var arī pētīt Latvijas ceļu tiešsaistes kameras vai slēpošanas trašu tiešraides no iecienītā slēpošanas kalna. Tad var sēsties mašīnā, kāpt vilcienā vai doties ar autobusu pretī ziemas piedzīvojumam. Kā sarīkot pikniku ziemā, lasi ŠEIT

Ziemassvētki
Svētki bez noguruma. Dažkārt ir nepieciešama drosme un liela apņemšanās, lai kaut ko mainītu tradīcijās, kas iesakņojušās gadu desmitiem. Taču, ja skaidri apzinies, ka vecās tradīcijas paliek par grūtu, tās vajag mainīt. Lielo svētku vakariņu vietā varat sapulcēties pilsētas centrā, izstaigāt ielas un apbrīnot svētku rotu (starp citu, 24. decembrī atvērti daudzi muzeji), tirdziņā nopirkt karstvīnu, pēc tam doties uz kādu jauku vietu vakariņās. Kas zina, varbūt pa šo laiku mājās klusi būs ienācis Ziemassvētku vecītis un atstājis lielo dāvanu maisu. Bet varbūt tieši otrādi – svētku sajūtai ir nepieciešama pulcēšanās pie lielā saimes galda un ciemiņu gaidīšana, taču līdz šim svētki vadīti ciemos. Tad ir pēdējais brīdis visus apzvanīt un aicināt ciemos. Lai nevienam nebūtu pārāk grūti, varat sadalīt, kādu kārumu katrs pagatavo un paņem līdzi. 

Ziemassvētku tirdziņi
Egle bērnu un pieaugušo priekam. Ir ģimenes, kuras izvairās no mājas rotāšanas uz svētkiem  un arī eglīti mājās nenes. Bet varbūt tieši tas ir nepieciešams – ļauties svētku gaidīšanas priekam, atsaucot atmiņā bērnības prasmes izgriezt sniegpārsliņu, no sarullētiem krāsainiem papīrīšiem vai kreppapīriem izgatavot skaistas virtenes, uzmeistarot niedru stiebru puzuri vai glītu rotājumu izgatavot no kartupeļa un niedru kuplajām astēm. Eglītes smarža, mirdzošie bumbuļi un brīnumsvecīšu sprakšķi atvērs durvis svētku noskaņai. 


Kaut kas pilnīgi jauns. Jā, reizēm svētku noskaņas radīšanai ir nepieciešamas pilnīgi jaunas sajūtas un nebijušas emocijas. Ja līdz šim svētku laikā esi bijis pārāk aizņemts, organizējot, plānojot, skrienot un darot, tad šogad vari aicināt ģimeni izbaudīt kaut ko pavisam nebijušu. Ja došanās uz baznīcu nav jūsu ģimenes ieradums, pamēģiniet šajos Ziemassvētkos apmeklēt kādu no koncertiem, kas notiek Dievnamos. Arī vietējos kultūras namos notiek dažādi svētkiem veltīti pasākumi. Informāciju meklē vietējās pašvaldības mājaslapā vai http://kurpes.lv


Mūsu pasaulē ir iespējama liela dažādība. Gan vēlmēs, gan iespējās. Ja mēs ieklausāmies savā sirdī, esam no tiesas godīgi, mums ir visas iespējas piedzīvot īpašo noskaņu un brīnumu arī šajos Ziemassvētkos. 

 

Foto: www.pexels.com

Autors: Amigo iniciatīva laimīgām ģimenēm

Iepriecini draugus un radus ar pašdarinātām Ziemassvētku dāvanām

Ziemassvētkos iespējams izvairīties no lielā dāvanu sagādāšanas drudža, ja dāvanas darini pats saviem spēkiem.  Lasīt tālāk »

Vēstule Ziemassvētku vecītim. Vidusceļš starp dāvanām un dāvināšanas prieku

Tradīcijas ģimenēs ir dažādas. Vieni ļauj rūķiem aiz loga klausīties un sadzirdēt, ko svētkos vēlas katra mazā sirsniņa un lielā sirds. Citi raksta vēstuli, kurā skaidri izsaka savas vēlmes. Lasīt tālāk »

Skolas tirdziņš – kā aprēķināt preču cenas + IDEJAS, ko tirgot

Katru gadu skolā notiek dažādi tirdziņi, kas bērniem sagādā lielu prieku. Tas taču ir īsts tirgus, kur iespējams iegādāties dažādus kārumus un interesantus nieciņus.  Lasīt tālāk »

Spēles, pasakas un lietotnes. Idejas bērna fantāzijas veicināšanai

Fantāzija un iztēle ir brīnišķīgs rīks, ko izmantot lielu lietu sasniegšanai un plānu realizēšanai.  Lasīt tālāk »

Kas ir Adventes laiks, kā to pavadīt + radošas idejas Adventes kalendāra gatavošanā. FOTO

Adventes laiks ir Ziemassvētku gaidīšanas laiks, kas sākas no ceturtās svētdienas pirms Ziemassvētkiem. Lasīt tālāk »