Ģimenes ceļojums uz tālāko Igaunijas punktu – Narvu

Dodoties uz Igauniju, tradicionālākie virzieni ir Tallina un Tartu. Igaunijas rudens galvaspilsēta Narva šķiet tāla un teju nesasniedzama. Tomēr ir vērts veltīt 3 dienas, lai iepazīstu tālāko Ziemeļaustrumigaunijas pilsētu pie Krievijas robežas. Šim Igaunijas apgabalam piemīt raiba identitāte, fascinējoša dabas pievilcība un valdzinošs pilsētas šarms, kas neatstās vienaldzīgu! 

Tā kā ceļā jāpavada garas stundas, tad lietderīgāk ir atlicināt vismaz trīs brīvas dienas, lai paspētu gan apskatīt Ziemeļaustrumigaunijas daiļumu, gan pamielot garšas kārpiņas ar ziemeļnieciskiem gardumiem – zivīm un meža veltēm, gan apskatīt pilsētu un beigās arī atpūtināt nogurušos ķermeņus kādā no igauņu SPA.

 

Igaunijas raktuvju muzejs
Tuvākais ceļš, izbraucot no Rīgas un dodoties uz Igaunijas Ziemeļaustrumiem, ved caur tik iecienīto Tartu. Vidēji ceļš līdz galapunktam aizņems 6 stundas, tāpēc Tartu izkāpsiet vien izlocīt kājas, papusdienot un doties atkal tālāk. 
Pirmais apskates punkts ir apmēram 2 stundu brauciena attālumā no Tartu Ziemeļu virzienā - Igaunijas raktuvju muzejs jeb Kohtla Kaevanduspark-muuseum (adrese, ko  var ievadīt navigācijas programmā Google Map “Estonia Mining Museum, Jaama 100, Kohtla-Nõmme, 30503 Ida-Viru maakond, Estonia”).

Raktuvju muzejs

Foto: http://kaevandusmuuseum.ee


Ko tur darīt? Raktuvju apskate aizņems apmēram stundu. Lejā var izbraukt ar pazemes strādnieku vilcieniņu, apskatīt tehnikas brīnumus, ar kuriem pazemē tika rakts degakmens (degslāneklis). Degslānekļa izmantošana ir līdzīga kā naftai.
Tuvākajā apkārtnē ir arī vairāki mākslīgie kalni, kas tapuši no raktuvēs iegūtajiem materiāliem. No šiem mākslīgajiem kalniem ir apskatāma tuvākā apkārtne. 

 

Iespaidīgs ūdenskritums
Aptuveni 20 km braucot uz jūras piekrastes pusi, var apskatīt Igaunijā Valastes ūdenskritumu, kas atrodas uz Ontikas stāvkrasta. 30 metrus augstais ūdenskritums ir augstākais Igaunijā un viskrāšņāk savu daili parāda pavasaros un plūdu laikā. Ziemā aukstā laikā ledus sasalst krāšņās lāstekās. 

Ūdenskritums

Foto: Kristina Ernits, www.visitestonia.com


No stāvkrasta, kas ir 55 metrus augsts, kā grāmatā var apskatīt dažādo ēru zemes slāņus. Kāpnes platforma pie Valastes ūdenskrituma ir labākā vieta no kuras apskatīt stāvkrastu. Vai arī dodieties pārgājienā pa piekrastes taku un apskatiet unikālo mežu, kas aug uz kaļķakmens stāvkrasta.
Apskatot šo dabas stūrīti, diena būs jau pagājusi. Laiks doties uz meklēt naktsmītni uz Narvu, lai nākamajā rītā sāktu iepazīt šo vistālāko Igaunijas Ziemeļu pilsētu. Vakariņās dodies uz kādu krodziņu un izvēlies kādu no zivju ēdieniem, kas ir Narvas nacionālais ēdiens. 
Aktuālo naktsmītņu piedāvājumu var apskatīt Narvas specializētajā tūrisma lapā http://tourism.narva.ee.

 

Narvas cietoksnis un pamestās ēkas
Kādreiz Narvai bija krāšņa vecpilsēta. Otrajā pasaules karā tā tika nopostīta, pēc tam atjaunota tipiskā padomju būvniecības garā. Narvā daudz retāk dzirdēsiet igauņu valodu, lielākā daļa iedzīvotāju šeit runā krieviski.
No senās lepnības palicis pāri Narvas cietoksnis, kas atrodas Narvas upes krastā. Tas ir vecākais un lielākais cietoksnis Igaunijā, kas būvēts 13.–17. gadsimtā, un kopā ar Ivangorodas cietoksni varenās Narvas upes pretējā krastā tas veido unikālu arhitektūras ansambli, kas ir viens no Ziemeļeiropas ievērojamākajiem šāda veida vēstures pieminekļiem. Tieši pretī otrajā upes krastā Krievijas teritorijā var apskatīt diezgan iespaidīgo Ivangorodas cietoksni (igauniski – Jaanilinn).  Skats pāri upei ir iespaidīgs, bet par to var priecāties tikai no tāluma, jo bez vīzas Krievijas teritorijā nav iespējams. 
Narvas cietoksnī ir muzejs ar diezgan plašu vēsturisku ekspozīciju, ko var iepazīt ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību. Var uzkāpt arī pils tornī un paskatīties uz apkārtni.

Viena no interesantākajām un neparastākajām apskates vietām pilsētā ir Krenholmas rūpnīcas pamestās ēkas. Manufaktūras teritorija ir slēgta apmeklētājiem, tāpēc te var nokļūt tikai ar gidu. Svētdienās pulksten 12 pie manufaktūras vecajiem galvenajiem vārtiem (pretī Joala ielas 30/32 namam) gidi sagaida interesentus, biļete maksā 13 eiro personai, bērniem lētāk. Ekskursijai var pieteikties arī iepriekš, Narvas pils mājaslapā. Norēķini tikai skaidrā naudā. Ekskursijas garums ir pusotra stunda.

Narvā notiek dažādu interesantu vēsturisku notikumu un kauju inscenējumi un uzvedumi. Ik gadu Narvā notiek lieli svētki gan cietoksnī, gan pilsētā. 
Par pilsētā gaidāmajiem pasākumiem var uzzināt ŠEIT.  
 

Atveldzēties SPA pie ezera
Diena ir teju pagājusi, un jādodas uz māju pusi. Tā kā ceļš priekšā ir tāls, tad naktsmājas ērtāk izvēlēties turpat Igaunijā, ceļojot gar Peipusa ezera piekrasti. Ceļā pavadot 3 stundas, sasniegsiet jauku vietu nakšņošanai - “Värska SPA”, kas faktiski ir dziednīca. Te ceļa nogurdinātie pieaugušie un bērni var izbaudīt minerālūdens baseinus un pasildīties saunā. 

 

No Peipusa ezera līdz Rīgai ceļā paies vēl teju 4 stundas. 
Uzzināt visu aktuālāko, kas notiek Igaunijā, var, apmeklējot vietni www.visitestonia.com.


Ērtāku ceļošanu padarīs kvalitatīvās Igaunijā izstrādātās lietotnes. Igaunijā ir lieliski attīstīts wi-fi tīkls, tāpēc pieslēgties vispasaules tīmeklim nesagādās nekādas problēmas.

Lai košs brauciens!

Autors: Amigo iniciatīva laimīgām ģimenēm

Foto avots: Shutterstock.com

Divu dienu brauciens uz Lietuvu. Idejas ceļojuma maršrutam

Pēc trīs gadu rekonstrukcijas Lietuvā atkal ir sācis darboties Klaipēdas Jūras muzejs. Lasīt tālāk »

Jautras aktivitātes Jaunā gada sagaidīšanas ballītei!

Kā sagaidīsiet Jauno gadu, tāds būs viss gads. Tam vat ticēt, var arī neticēt. Taču tas neizslēdz jautras Jaunā gada sagaidīšanas ballītes rīkošanu.  Lasīt tālāk »

Atrakcijas dāvanu atvēršanai

Ziemassvētku vakars klauvē pie durvīm. Dāvanas noteikti jau sarūpētas un glīti sasaiņotas. Nu tik jāizdomā jaukas atrakcijas, ko izmantot, lai dāvanu atvēršana kļūtu par jautru pasākumu.  Lasīt tālāk »

Kā piedzīvot svētku sajūtu, kas raksturīga tikai Ziemassvētkiem

Vai atceries to īpašo Ziemassvētku sajūtu, kad pats biji bērns?  Lasīt tālāk »

Iepriecini draugus un radus ar pašdarinātām Ziemassvētku dāvanām

Ziemassvētkos iespējams izvairīties no lielā dāvanu sagādāšanas drudža, ja dāvanas darini pats saviem spēkiem.  Lasīt tālāk »