Latvijas iedzīvotāji pēdējā gada laikā kļuvuši laimīgāki

laimes indekss

Ja pirms gada sevi par kopumā laimīgiem atzina 59% iedzīvotāju, tad 2015. gada nogalē – jau 70%. Tāpat augusi arī cilvēku laimes sajūta ģimenē, savukārt nelaimīgo īpatsvars krities par 9%.

 

Pastāv daudz lielāka iespēja, ka laimīgi bērni, kuriem ģimenē ir harmoniskas un draudzīgas attiecības ar vecākiem, būs laimīgi arī, pieaugot, bet tiem cilvēkiem, kuri bērnību atceras kā nelaimīgu, šobrīd laimes sajūta ir mazāka nekā sabiedrībai kopumā. Arī uzticēšanās citiem un gatavība sniegt palīdzību vairo laimes sajūtu pašiem, secināts Amigo sadarbībā ar sabiedriskās domas pētījumu centru veiktajā otrajā Latvijas iedzīvotāju laimes un ģimenes tradīciju mērījumā Amigo laimes indekss.

laimīgo cilvēku skaits pieaudzis par 11%

Nelaimīgāko cilvēku grupas Latvijā joprojām ir vecie cilvēki, vientuļie jeb tie, kas ir šķīrušies, atraitņi vai dzīvo vieni.  Savukārt vislaimīgākie Latvijas iedzīvotāji ir ģimenēs – tādi, kas kopā zem viena jumta veido ģimeni, kurā ir vismaz pieci cilvēki. Un tie, kuriem ir nepilngadīgi bērni, sevi uzskata par laimīgākiem, nekā tie, kam bērnu nav, vai tie ir izauguši.

 

Laimi var atstāt mantojumā

Kopumā bērnībā Latvijas iedzīvotāji ir bijuši laimīgāki (76%), nekā pieaugot (70%), apliecinot populāro teicienu, ka bērnība ir laimes zeme. Taču izrādās, ka laimi var atstāt arī mantojumā. Pētījuma rezultāti parādīja skaidru saikni starp to, ka cilvēka laimi pieaugušā dzīvē būtiski ietekmē bērnības pieredze. Attiecību paražas tiek nodotas no paaudzēs paaudzē, tieši tāpat kā bērni atkārto savu vecāku kļūdas. Piemēram, 79% no aptaujātajiem, kam tagad ir ciešas attiecības ar bērniem, arī bērnībā bija laimīgi, bet trešdaļai nepilnās ģimenēs augušu cilvēku neizdodas veidot ciešas un laimīgas ģimenes attiecības. 

laimīgi bērnībā, laimīgi pieauguši

“Ģimenes attiecību ciešums kā viens no svarīgākajiem laimes sajūtas faktoriem iezīmējās gan šajā, gan pirmajā Amigo laimes indeksa pētījumā. Tas, ko ikvienam vecākam – arī jau pieaugušu bērnu vecākam –, ir jāatceras, ka par vecāku un bērnu attiecību kvalitāti ir atbildīgi tieši vecāki. Un pat ja attiecības šobrīd ir sašķobījušās, vienmēr ir iespēja darīt kaut ko lietas labā, pašam sperot pirmo soli, nevis gaidot to no bērna. Sakārtotas attiecības ģimenē vairo laimes sajūtu. Ja ģimenē ir noticis konflikts, to nedrīkst atstāt bez ievērības, izliekoties, ka nekas nav noticis. Un kas ir vēl svarīgāk – bērniem parādīt, ka konflikti nav pasaules un attiecību gals, tos var izrunāt, izdzīvot un turpmāk ar sev tuvajiem būt pat varbūt vēl ciešākās attiecībās”, skaidro Amigo iniciatīvas laimīgām ģimenēm un portāla mammamuntetiem.lv vadītāja Inga Akmentiņa – Smildziņa.

 

Vecāku mīļuma, intereses, tāpat kā kopīgu tradīciju trūkums bērnībā iet roku rokā ar vēsām, atsvešinātām attiecībām ar paša bērniem pieaugušā vecumā. 36% šo cilvēku ir atsvešinātas attiecības ar bērniem un tikai 14% šo aptaujāto atzīst, ka ir laimīgi savā tagadējā ģimenē. Taču pozitīvi ir tas, ka 68% no cilvēkiem, kam bija nelaimīga bērnība, apzināti pievērš uzmanību tam, lai neatkārtotu savu vecāku kļūdas.

laimes indekss

“Ģimene ir kā brīnišķīgs dārzs, kas dāvā mums veldzi, augļus un prieku. Taču, lai dārzs zaļotu un neiznīktu, mums tas ik dienu jākopj un jāuzrauga. Arī ģimenē ik dienu kāds ir jāsamīļo, jāuzklausa, jāpieņem un jāpasargā. Tas vedīs pie stipras ģimenes, kurā vienmēr varēs gūt atbalstu, prieku un drošības sajūtu”, komentējot pētījuma rezultātus, uzsver skolu psihologs Edmunds Vanags, kas specializējas bērnu un pusaudžu konsultēšanā.

 

Uzticēšanās citiem un gatavība palīdzēt vairo laimes sajūtu

Cilvēku savstarpējas sadarbības un uzticēšanās rādītāji ir būtiski indikatori, kas liecina par sabiedrības izaugsmi jeb sociālo kapitālu. Tāpēc bažas raisa fakts, ka Latvijas sabiedrībā ir novērojams saliedētības trūkums, jo joprojām dominē viensētnieku uzvedības principi, un tikai 24% cilvēku atzīst, ka kopumā spēj uzticēties citiem. 

 

Tikai mazliet vairāk nekā puse jeb 57% aptaujāto grūtā brīdī vienmēr vai bieži paļaujas uz radinieku atbalstu, un tikai katrs trešais – uz savu draugu atbalstu grūtā brīdī. Turklāt tikai trešā daļa Latvijas iedzīvotāju ir gatvi palīdzēt svešiniekiem ikdienišķās situācijās.

Pētījums apliecināja, ka aktīva līdzdarbošanās un piedalīšanās sabiedrības dzīvē, kas palīdz uzturēt ciešākas saites ar citiem cilvēkiem, veicina laimes veidošanos arī pašiem. Atvērti un sabiedriski aktīvi cilvēki ir dzīvespriecīgāki. Svarīgi, ka tie, kas sevi uzskata par laimīgiem, biežāk paļaujas uz citu cilvēku atbalstu, kā arī kopumā vairāk uzticas citiem cilvēkiem. Interesanti, ka laimīgie biežāk veic arī brīvprātīgo darbu. Uzticēšanās citiem un gatavība mesties palīgā iet roku rokā ar gandarījumu un laimes sajūtu, apliecina Amigo laimes indekss.

 

Amigo laimes indekss ir ikgadējs Latvijas iedzīvotāju laimes un ģimenes attiecību un tradīciju mērījums, kas tiek veikts Amigo iniciatīvas Laimīgām ģimenēm ietvaros. Pētījums veikts 2015. gada decembrī, un tajā tiešajās intervijās piedalījās 1000 iedzīvotāju, aptverot visus Latvijas reģionus.

 

Faili lejupielādei:

Laimes indekss.pdf Lejupielādēt

Uzdod šos 4 jautājumus savam bērnam ik dienu un jūs nekad nepazaudēsies viens otru

Aizņemto strādājošo vecāku un bērnu attiecības ikdienā bieži paliek vien formāla jautājuma "Kā iet?" - "Normāli!"  līmenī. Ko darīt, lai vecāki tiešām zinātu, kā klājas viņu bērnam?  Lasīt tālāk »

Aija Baha-Velvele: pat tikai mazliet pamainot ikdienas paradumus, kļūsiet laimīgāki paši un darīsiet laimīgus apkārtējos

Geštaltterapeite Aija Baha-Velvele sniedz vienkārši īstenojamus un iedvesmojošus padomus, kā pārskatīt savas prioritātes. Lasīt tālāk »

Darbā bērni diena sekmē darbinieku lojalitāti

Lai paskatītos uz vecāku darbavietām ar bērna acīm, jau ceturto gadu 1. jūnijā tika aizvadīta Darbā bērni diena. Lasīt tālāk »

Skolēnu brīvlaiks: Kā parūpēties, lai bērna vasara "nepaiet" pie ekrāna

Skolēnu vasaras brīvlaiks ir īstais laiks atpūtai dabā, piedzīvojumiem un jautrībai.  Lasīt tālāk »

Kā nesabojāt kopīgo atvaļinājumu. Septiņas biežākās kļūdas ģimenes brīvdienu pavadīšanā

Avaļinājums nereti tiek uztverts, kā iespēja labot kļūdas, bet tieši brīvdienās pieļaujam būtiskas kļūdas. Stāsta psiholoģe un kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Marija Ābeltiņa.       Lasīt tālāk »