Praktiski padomi, kā soli pa solim ieviest noteikumus viedierīču lietošanā

Publicēts: 11.12.2017 07:55

 

Mēs visi gribam būt labi vecāki un izaudzināt bērnus, cik labi vien iespējams – lai bērni būtu drošībā un varētu augt bez raizēm. Tas nozīmē būt par atbalstu un padomdevēju saviem bērniem arī digitālajā vidē. 

 

Vienošanās par noteikumiem un to īstenošana

 • Nosacījumus ievieš visa ģimene kopā, vispirms savstarpēji izrunājot un kopīgi vienojoties, kādi tie būs.
 • Nosacījumiem jābūt taisnīgiem – tie jāpielāgo katra ģimenes locekļa vecumam un ikdienas vajadzībām. Piemēram, ja bērns izmanto internetu, lai vakaros apgūtu ģitārspēli – esiet saprotoši un atvēliet tam papildu laiku.
 • Vienojieties ne tikai par kopējo ekrānā pavadīto laiku, bet arī par konteksta nosacījumiem, proti, kurās situācijās jūsu ģimenē nelietos telefonus, piemēram, kopīgās maltītēs pie galda, gultā pirms aizmigšanas u.tml.
 • Esiet konsekventi – norunātie nosacījumi kļūs par paradumu tikai tad, ja tie tiks ievēroti regulāri.
 • Sāciet ar vienu lietu – nemēģiniet ieviest vairākus nosacījumus vienlaikus. Kad noteikums veiksmīgi pieņemts, varat pievienot nākamo lietu. 

Viedierīšu lietošanas noteikumi

 • Norunātais mēdz aizmirsties gan bērniem, gan pieaugušajiem. Tāpēc norunāto parasti uzliek uz papīra un pieliek pie ledusskapja vai sienas, kas visiem regulāri redzama. Tā ir vienošanās par to, ko drīkst darīt un ko nē.
 • Piemērs, kā online vidē vienkārši uztaisīt bērniem viedierīču lietošanas ģimenes plānu www.healthychildren.org 


Novērošana un atgriezeniskā saite

 • Lai izvairītos no konfliktiem un vecāki nenonāktu uzraugu - kontrolieru lomā, izmantojiet “Palīgs vecākiem” pakalpojumā piedāvāto F-Secure SAFE lietotni, kas automātiski seko līdzi bērnam atvēlētā ekrāna laika fiksēšanai.
 • Neizmantojiet ekrāna laiku kā sodu vai atalgojumu – tas rada pretēju efektu.
 • Vecākiem jārāda piemērs un jāievēro tādi paši noteikumi, kad tas vien iespējams.
 • Novērošana un atgriezeniskā saite ir svarīga, lai ģimene varētu izsekot līdzi, kā sokas ar jauno noteikumu ieviešanu. Varbūt kaut kas jāpamaina? 
 • Zelta likums noteikumu ieviešanā - labo rīcību atalgot, bet slikto (noteikumu pārkāpumus) sākumā ignorēt, vēlāk pārrunāt, ko tur varētu mainīt un tikai tad domāt par kādiem soda mēriem. 
 • Sodīšana ir pats pēdējais risinājums, ja nekas cits nedarbojas. Dažkārt noteikumu ieviešanai izmanto labas atalgošanas praksi jeb tā sauktos labās uzvedības kalendārus. Piemēram, ja nedēļu katru dienu nelietosi internetu ilgāk par 2 h, tad svētdien dosimies foršā ekskursijā.

 

Pie izmaiņām jāpierod

 • Neuztraucieties, ja sākums nav tik gluds – uztveriet pirmās dienas kā testa periodu, kas palīdz saprast, vai jaunie nosacījumi saskan ar ikdienas vajadzībām.

Viedierīču lietošanas noteikumi

 • Vecākiem nav jākļūst par bērnu izklaidētāju -  sākotnējā garlaikošanās un “man nav nekā cita ko darīt” drīz vien liks atcerēties par plauktā esošām grāmatām, spēlēšanos ar draugiem vai laika pavadīšanu ar vienaudžiem un citas aizraujošas brīvā laika nodarbes.
 • Dodiet sev un bērniem laiku pierast pie noteikumiem – zinātnieki pierādījuši, lai jauni paradumi iesakņotos, vajadzīgs tos regulāri veikt vismaz 21 dienu. 
 • Esiet neatlaidīgi! Noteikumi nekad neieviešas uzreiz un ar pirmo reizi. Parasti notiek mēģinājumi atgriezties pie veciem ieradumiem, ierastām darbībām. Tas ir normāli, bet tam nevajag padoties. 

Viedierīču lietošanas noteikumi

Foto avots: Shutterstock.com

Skolas un bērnudārzi tiek aicināti pieteikties lekcijām par veselīgiem digitālajiem paradumiem ģimenēs

No decembra Latvijas skolas un bērnu dārzi tiek aicināti pieteikties jaunam lekciju ciklam “Kā veidot veselīgus digitālo ierīču lietošanas paradumus”, kuru norise plānota nākamā gada sākumā. Lasīt tālāk »

Vai atņemt bērnam telefonu ir labākais risinājums?

Brīžos, kad bērni vairs neklausa lūgumiem nolikt malā viedierīci vecāki mēdz pieļaut tipiskas kļūdas, jo rīkojas novēloti, impulsīvi un dusmu iespaidā. Lasīt tālāk »

Pie ekrāniem pavadītais laiks – šodienas izaicinājums vecākiem

Mūsdienās digitālā pasaule ir tikpat īsta un nozīmīga kā reālā pasaule un fiziski kopā pavadītais laiks. Lasīt tālāk »

5 digitālās audzināšanas vingrinājumi vecākiem

Cik gan bieži mēs, vecāki, saviem bērniem aizrādām par pārāk ilgu sēdēšanu ekrānā? “Vēl vienu stundiņu, vēl tikai šo spēli”, bērni vēl cenšas paildzināt savu ekrāna laiku. Lasīt tālāk »

Kā ģimenē izvairīties no strīdiem par pie ekrāniem pavadīto laiku?

Dzīve bez strīdiem un regulārām domstarpībām par ekrānā pavadītā laika ilgumu, kopīgas aktivitāte un netraucēts naktsmiers bērniem – tie ir tikai daži no ieguvumiem, ieviešot digitālos noteikumus. Lasīt tālāk »